Romanje v Romunijo

Pod duhovnim vodstvom župnika Cirila Kocbeka, z agencijo Aritours in vodičko Alenko so se župljani Zgornje in Spodnje Kungote ter še nekaj iz drugih župnij podali na dolgo romanje preko Madžarske, kjer so se ustavili v najbolj znanem romarskem kraju MARIAPOCZ, znanem po jokajoči Materi božji in tam hranijo tudi ikono črne Marije z Jezusom, v Romunijo.  Prispeli so v BAIA MARE, nadaljevali po slikoviti maramurški pokrajini, kjer so si v BARSANI ogledali prekrasne lesene cerkvice, ki so kot prave mojstrovine vpisane UNESCO-v seznam kulturne dediščine. Presenečeni so bili nad urejenostjo in gospodarskim ter kulturnim napredkom te države. Pot jih je vodila v osrčje Karpatov, svet visokih gora in neokrnjene narave kjer se je pa čas ustavil za pol stoletja. Pokrajina Moldavija slovi po svojih biserih – čudovitih samostanih in cerkvah, najstarejših in najlepših v tem delu Evrope. Po končanem ogledu še vožnja po luknjastih do ROMANA, veliko izobraževalno in versko središče. Po maši in zajtrku so nadaljevali pot po vzhodnem, nižinskem delu proti prestolnici Bukarešti. Velemesto je znano po velikih parkih in palačah; palača romunskega kralja Karla I., Ceausescuva palača, stavbe in cerkve, stare romunske arhitekture … Pot jih je vodila proti glavnemu mestu Karpatov BRASOVu. Med potjo so obiskali še vinsko klet, saj pokrajina  slovi po odličnih vinih. Po ogledu in maši so nadaljevali po Transilvaniji do gradu Bran, kjer je živel legendarni grof Drakula. V pogorju Karpatov naredimo postanek v samostanu Sinaia, ki je zgrajen z dvema cerkvama. V bližnji okolici sredi gozdov stoji kraljeva palača Peles, ki so jo opremili vrhunski mojstri rezbarske umetnosti (poletna rezidenca Karla I.).Obiščemo tudi rojstni kraj Drakule Sighisoara. Pot so nadaljevali do mesta CLUJ NAPOCA, kjer so se sprehodili po starem mestnem središču, si ogledali pravoslavno cerkev Jezusove spremenitve, ki jo je z mozaiki obogatil p. Marko Ivan Rupnik. Vožnja mimo neskončnih polj, mimo Blatnega jezera in nazaj v Slovenijo. Vsak dan so se duhovno bogatili z dnevno mašo,  hvalnicami in večernicami. Veliko so prepevali z Mitjem, bogatilo jih je druženje, veselje, molitev in povezanost. Bogu hvala, res je bilo lepo.

Brigita